Rezervatuose susidaro didelis kiekis negyvos stambios medienos, todėl atsiranda palankios sąlygos suklestėti medieną ardančių grybų įvairovei. Iš 112 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų grybų rūšių trečdalis auga ant trūnijančių virtuolių, stuobrių ar parazituoja ant nusilpusių, nusenusių dar gyvų medžių. Daugelis saugomų grybų auga ant plačialapių medžių medienos. Viešvilės rezervate vyrauja pušys, eglės, beržai, juodalksniai, todėl ir retųjų grybų rūšių ne tiek daug – iki šiol nustatytos aštuonios.

Ruduo šiemet Karšuvos girioje nebuvo itin dosnus tiek grybautojams, tiek grybų įvairove ir apsauga besirūpinantiems. Net pačiose turtingiausiose senais virtėliais vietose sunku buvo aptikti skaisčiąją raudonpintę, kurios ryškiai oranžiniai vaisiakūniai papuošia glėbinius eglių kamienus. Kitos, retesnės rūšys tuo labiau nebuvo linkusios pasirodyti. Tačiau sėkmė aptikti ką nors naujo šiemet vis dėl to neaplenkė.

Viešvilės vidurupyje netoli buvusios Rytprūsių sienos, upelio slėnio pakraščiais auga pavieniai seni ąžuolai. Dėl skurdžių smėlingo dirvožemio sąlygų jie nėra įspūdingo dydžio, tai sunku nuspėti tikrąjį jų amžių. Daugelis medžių yra vos gyvi dėl kažkada bebrų apgraužtos žievės ar eglių stelbimo. Vos ne kasmet po tokį senolį atgula paskutinei savo būties stadijai, dar prieš tai bent keletą metų pastovėję nuogomis šakomis. Būtent tokie medžiai ir patraukia dėmesį ieškant retenybių. Prieš gerą dešimtmetį taip buvo aptikta atskiroji lentarija – gana smukus plonašakio krūmelio formos grybas.

Šį rudenį patikrinus keliolika senųjų ąžuolų ar tai kas iš jų likę, ant vieno nulūžusio medžio kelmo pastebėtos tamsiai raudono grybo liekanos. Parodžius nuotrauką specialistams, abejonių neliko, jog tai ąžuolinė kepena (Fistulina hepatica). Jos vaisiakūniai vienmečiai, todėl vėlyvą rudenį tik dėl sausų orų jie dar buvo galutinai nesuirę. Ąžuolinė kepena – vertingas radinys net senuose ąžuolynuose, tad ją aptikti vidury Karšuvos girios šilų – tikra staigmena.

 

Atskiroji-lentarija-Lentar azuolinė kepena
Atskiroji lentarija (Lentaria byssiseda) O taip atrodo šviežia ąžuolinė kepena (Rambyno RP)

Suglebes-azuolinės-kepenos-
Suglebęs ąžuolinės kepenos vaisiakūnis

 


Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija Į. k. 188739312
Karšuvos g. 3, Eičių kaimas, Gaurės sen.
LT-73145 Tauragės raj.
Tel. 8 446 41445, faks. 8 446 41514
El. paštas: vies.rez@viesvile.lt