visos-sukosMiško gėrybių sezonas dar tik gerokai įsibėgėjo. Nors grybų gausa ir jų įvairove ši vasara nepasižymi, tačiau mėlynių derlius Karšuvos girioje buvo gausus. Gausiu mėlynių derliumi suskubo naudotis vadinamoji „verslo klasė“, kuri apsiginklavusi savadarbėmis ir parduotuvėse ar turguose pirktomis šukomis puolė šukuoti girios mėlynojus. Tokių, pažeidimais gausių, metų rezervato inspektoriai prižiūrintys ne tik rezervato teritoriją, bet „užmetantys akį“ ir į rezervato netolimas girios apylinkes, neprisimena. Rezervato apsaugos zonoje, Kaskalnio geomorfologiniame draustinyje ir šalia jo per mėnesį nustatyti ir išaiškinti net 65 atvejai. Iš jų trys „verslininkai“ nubausti pakartotinai. O viena pažeidėja  sugebėjo padaryti tokius pačius pažeidimus valandos laikotarpyje. Prieš pakartotinai surašant administracinės teisės pažeidimo protokolą agresyvią, besikeikiančią „šukuotoją“, išgėrusią „šnekorių alaus“, teko raminti, grasinant uždėti net antrankius. Tenka konstatuoti, kad tokį didelį Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarkos pažeidimų skaičių skatina neįtikėtinai maža bauda. Pirmą kartą pažeidus nustatytą uogavimo tvarką bauda siekia tik 12,5 lito, kurią „šukuotojai“ atidirba per pusvalandį. Vylingai pažeidėjai laukia pažeidimo įforminimo pabaigos tikėdamiesi atgauti „šukas“ ir surinktas mėlynes. Akys suspindi iš džiaugsmo, kai sužino, kad jiems paliekamos ir uogos ir šukos, nes ATPK 66 straipsnio 1 dalis pažeidimo įrankių ir neteisėtu būdu surinktų uogų konfiskavimo nenumato. Žinoma, netrukus, nesurinkę ir aplink save išmėtytų šiukšlių, sėda į automobilius ir pasišalina į „saugias“ girios vietas, kurios jokių prižiūrėtojų nėra mačiusios nuo prieškario laikų.

Rezervate kaip ir kiekvienais metais didžiąją dalį rezervato režimo pažeidimų sudaro neteisėtas grybavimas. Liepos mėnesį tokių grybautojų nutverta 11. Nutveriama tik maža dalis grybaujančių rezervate, nes rezervato inspektoriai šiame naujausių technologijų prikimštame amžiuje turi remtis tik intuicija, išgarsintu Amerikos indėnų pėdsekystės menu ir savo kojomis. Neveltui patarlėje sakoma – vilką kojos peni. Kaip ir kiekvienais metais čia pramogines grybavimo keliones į rezervatą surengia viena Vilkaviškio savivaldybei priklausantį įstaiga, nesibodinti atvykti savivaldybei priklausančiu transportu. Gerokai įkaušusius grybautojus nesustabdo nei ženklai, draudžiantys lankytis teritorijoje, nei šalia rezervato uogaujančių moteriškių perspėjimai. Ankstesniais metais po keletą iš jų buvo nubaudžiama, tačiau šiemet inspektorių intuicija pusvalandžiu pavėlavo. Nesnaudžia ir aplinkinių gyvenviečių gyventojai. Sulaukę kol nuvažiuos inspektorių automobilis įsmunka į rezervatą rinkti voveruškų, nes rezervato apylinkėse jau visos nurinktos. Žinoma surinktų voveruškų paskirtis ne pavalgymui, o pardavimui, tad ir reikia jų pririnkti kuo daugiau. Įsmunka ir vėlyvais vakarais tikėdamiesi, kad inspektorių jau nebesutiks. Vienas tokių užvakar įkliuvo ir gavo 500 lt „premiją“. Susumavus su pernykšte nesumokėta 460 Lt bauda jis valstybei jau skolingas 960 Lt. Turbūt ši suma jam „kabės“ iki gyvos galvos, nes antstoliai jos neišieško, o ir atidirbti baudą viešaisiais darbais reikia jo paties sutikimo.

Tad rezervato inspektoriai su nerimu laukia rudeninio grybų derliaus, kai link rezervato pajudės kauniečiai, kurie kiekvienais metais padaro daugiausia rezervato režimo pažeidimų. Tuo tikslu sutankintas ir taip jau tankus teritorijos žymėjimas piktogramomis „vaikščioti draudžiama“.

Primename, kad lankymasis rezervate neturint leidimo užtraukia baudą pagal ATPK 76 straipsnio 7 dalį nuo 300 iki 500 litų.

Saulius Bartminas


Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija Į. k. 188739312
Karšuvos g. 3, Eičių kaimas, Gaurės sen.
LT-73145 Tauragės raj.
Tel. 8 446 41445, faks. 8 446 41514
El. paštas: vies.rez@viesvile.lt